Wladár Sándor Hosszú Katinkáról: a saját útját járta, mert hitt önmagában
A Magyar Úszószövetség (MÚSZ) elnöke szerint a visszavonulását bejelentő világklasszis egyedülálló tehetség és rendkívüli személyiség.
Olimpiai bajnok hosszútávúszónk a Betlehem Dáviddal közös eksztázisról, a kezdeti nehézségekről, Risztov Éváról, Hosszú Katinkáról és a tovább motivációról is mesélt.
Nyitókép, fotó: MTI/Balogh Zoltán
A tízkilométeres hosszútávúszásban aranyérmet szerző klasszisunk a Magyar Nemzetnek adott nyilatkozatában elárulta: az olimpia után Szerbiában pihentek a feleségével, ahol az úszást nem erőltette, de a kajak és a SUP azért előkerült...
A tízkilométeres táv a célba érkezés miatt is emlékezetes marad: Betlehem Dáviddal egymás nyakába borulva ünnepelték a diadalt. Erre a jelenetre így emlékszik Kristóf:
„Azzal, hogy együtt végeztünk a dobogón, egy két éve kergetett álmunk vált valóra. Már régóta szerettünk volna együtt ünnepelni egy nagy verseny végén, legyen az Világkupa, Eb- vagy vb, de valahogy sosem ment. Ha az egyikünknek jól jött ki a lépés, akkor a másiknak biztos nem.
Az, hogy pont az olimpián sikerült, az teljes eksztázist jelentett, és abban az ölelésben benne volt mindaz, amin együtt keresztülmentünk az elmúlt években”.
Rasovszky azt is elárulja: pályafutására óriási hatással volt Risztov Éva 2012-es londoni ötkarikás diadala.
„Éva sikere új utakat nyitott, többek között előttem is, és meg kell említeni Olasz Annát is, az ő huszonöt kilométeres vb-ezüstjét, meg a temérdek érmét. Összességében pedig az dobott nagyot a nyílt vízi úszáson, hogy 2008-ban bekerült az olimpiai programba, és azóta is folyamatosan bővül, erősödik a mezőny, tehát ami tegnap elég volt a sikerhez, az holnap már nem biztos, hogy elég lesz” – mondta.
Kihagyhatatlan téma volt Hosszú Katinka nyílt levele, amelyet háromszoros olimpiai bajnokunk még a tízkilométeres verseny előtt hozott nyilvánosságra, amely a nyílt vízi úszók szövetségi kapitánya, Gellért Gábor szerint éppen Rasovszkyt zavarta meg legjobban. Kristóf minderre így emlékszik:
„Mindenkinek joga van a véleményhez és annak kinyilvánításához, ezt nem is szeretném vitatni, de az időzítés tényleg nem volt a legszerencsésebb.
Lementek a medencés versenyek, következtünk mi, és azt éreztem, hogy az úszósportban a fókusz megint nem rajtunk, az olimpián következő versenyeinken volt, hanem valami máson. Nem tudom, hogy egy ilyen levélnek van-e jó időzítése, de talán meg lehetett volna várni vele az olimpia végét”.
Kérdés: a világbajnoki és olimpai sikerek után van-e még feljebb? Mi motiválhat egy bajnokot?
„Egyelőre úgy érzem, vannak még céljaim az úszásban, az utóbbi években a medencés számokra is egyre nagyobb fókuszt helyeztünk, tavaly a fukuokai vb-n hatodik lettem ezerötszázon, idén Dohában ötödik nyolcszázon. Szeretném megdönteni négyszázon Kis Gergő országos csúcsát, amit már nagyon régóta, 2009 óta őriz. Olimpiai bajnokként pedig jó lenne még egy ideig a csúcson maradni, szóval találok motivációt. De ha úgy alakulna, hogy az úszás már kisebb szerepet töltene be az életemben, akkor sem aggódnék, mert erős családi háttér van mögöttem, a feleségem mindenben támogat” – fogalmazott.
A TELJES INTERJÚ ITT OLVASHATÓ EL!